HDP24-18-14SE
Automotive Connectors RECP ASM
Datasheet
HDP24-18-14SE DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Product Category | Automotive Connectors | |
| Product | Housings | |
| Accessory Type | Plug Housing | |
| Number of Positions | 14 Position | |
| Gender | Receptacle (Female) | |
| Mounting Style | Panel Mount | |
| Termination Style | Crimp | |
| Wire Gauge Min | 20 AWG | |
| Wire Gauge Max | 14 AWG | |
| Color | Black | |
| Sealed / Unsealed | Sealed | |
| Series | HDP20 | |
| Packaging | Each | |
| Application | Wire to Panel | |
| Contact Gender | Without Socket Contacts | |
| Current Rating | 13 A | |
| Dimensions | 44.45 mm x 41.28 mm x 44.75 mm | |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | |
| Height | 41.28 mm | |
| Housing Material | Polyamide (PA) | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Length | 44.75 mm | |
| Locking Mechanism | Integrated in Housing | |
| Material | Plastic | |
| Mating Part Number | HDP26-18-14X | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Mounting Angle | Straight | |
| Product Type | Automotive Connectors | |
| Subcategory | Automotive Connectors | |
| Tradename | HD | |
| Type | Receptacle | |
| Voltage Rating | 250 V | |
| Width | 44.45 mm | |
| Wire Gauge Range | 14 AWG to 20 AWG |