DT06-12SA
Automotive Connectors SZ 16 DT 12 WAY PLUG
Manufacturer:
Mfr Part:
DT06-12SA
TTI Part:
DT06-12SA
Similar
ManufacturerTE Connectivity
Product CategoryAutomotive Connectors
ProductHousings
Number of Positions12 Position
Pitch9.12 mm (0.359 in)
GenderPlug (Male)
Mounting StyleCable Mount / Free Hanging
Termination StyleCrimp
Wire Gauge Min20 AWG
Wire Gauge Max14 AWG
ColorGray
Sealed / UnsealedSealed
SeriesDT
PackagingEach
Contact GenderWithout Socket Contacts
Current Rating13 A
Dimensions18.19 mm x 40.56 mm x 30.94 mm
Housing GenderPlug (Male)
Housing MaterialPolyamide (PA)
Ingress ProtectionIP68, IP6K9K
InsulationInsulated
Length30.94 mm
Locking MechanismIntegrated in Housing
MaterialPlastic
Mating GenderReceptacle
Mating Part NumberDT04-12PA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Mounting AngleStraight
Number of Rows2 Row
Product TypeAutomotive Connectors
Row Spacing4.45 mm
SubcategoryAutomotive Connectors
TradenameDT
Type12-Way
Voltage Rating250 V
Width18.19 mm
Wire Gauge Range14 AWG to 20 AWG