DT04-12PA-E003
Automotive Connectors DT RECP ASM
Datasheet
DT04-12PA-E003 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Product Category | Automotive Connectors | |
| Product | Connectors | |
| Number of Positions | 12 Position | |
| Pitch | 9.12 mm (0.359 in) | |
| Gender | Receptacle (Female) | |
| Mounting Style | Cable Mount / Free Hanging | |
| Termination Style | Crimp | |
| Wire Gauge Min | 20 AWG | |
| Wire Gauge Max | 14 AWG | |
| Color | Gray | |
| Sealed / Unsealed | Sealed | |
| Series | DT | |
| Packaging | Each | |
| Application | Wire to Wire | |
| Contact Gender | Pin (Male) | |
| Current Rating | 13 A | |
| Dimensions | 40.56 mm x 22.25 mm x 45.92 mm | |
| Height | 22.25 mm | |
| Housing Gender | Receptacle (Female) | |
| Housing Material | Polyamide (PA) | |
| Ingress Protection | IP68, IP6K9K | |
| Insulation | Insulated | |
| Length | 45.92 mm | |
| Locking Mechanism | Integrated in Housing | |
| Material | Plastic | |
| Mating Gender | Plug | |
| Mating Part Number | DT06-12SA | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Mounting Angle | Straight | |
| Number of Rows | 2 Row | |
| Product Type | Automotive Connectors | |
| Row Spacing | 4.45 mm | |
| Subcategory | Automotive Connectors | |
| Tradename | DT | |
| Type | 12-Way | |
| Voltage Rating | 250 V | |
| Width | 22.25 mm | |
| Wire Gauge Range | 14 AWG to 20 AWG | |