TNPW040240K2BEED
Thin Film Resistors - SMD 40.2Kohms .1% 25ppm
Manufacturer:
Mfr Part:
TNPW040240K2BEED
TTI Part:
TNPW040240K2BEED
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
RN73R1ETTP4022B25
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerVishay
Product CategoryThin Film Resistors - SMD
PackagingReel
SeriesTNPW e3
Resistance40.2 kOhms
Tolerance0.1 %
Temperature Coefficient25 PPM / C
Case Code - in0402
Case Code - mm1005
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.35 mm (0.014 in)
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
QualificationAEC-Q200
Power Rating130 mW
Voltage Rating50 V