IHLP4040DZER4R7M5A
Power Inductors - SMD 4.7uH 20% High Temp AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
IHLP4040DZER4R7M5A
TTI Part:
IHLP4040DZER4R7M5A
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
IHLP4040DZEK4R7M5A
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerVishay
Product CategoryPower Inductors - SMD
TypePower Choke
Package / Case10.16 mm x 10.16 mm x 4 mm
ShieldingShielded
Inductance4.7 uH
Tolerance20 %
Maximum DC Current9.8 A
Maximum DC Resistance15.32 mOhms
Saturation Current9.2 A
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Self Resonant Frequency20.1 MHz
TerminationStandard
Length10.16 mm
Width10.16 mm
Height4 mm
Core MaterialComposite
QualificationAEC-Q200
SeriesIHLP-5A
PackagingReel
ApplicationAutomotive
Core TypeMolded
Mounting StylePCB Mount
Product TypePower Inductors - SMD
ProductPower Inductors
SubcategoryInductors, Chokes & Coils
Termination StyleSMD/SMT
Test Frequency100 kHz