CRCW040288K7FKED
Thick Film Resistors - SMD 1/10 Watt 88.7Kohms 1%
Manufacturer:
Mfr Part:
CRCW040288K7FKED
TTI Part:
CRCW040288K7FKED
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
RK73H1ETTP8872F
SeriesD/CRCW e3
Resistance88.7 kOhms
Power Rating100 mW (1/10 W)
Tolerance1 %
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating75 V
Case Code - in0402
Case Code - mm1005
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.35 mm (0.014 in)