M50100TB600
Diode Modules DIODE MODULE 240VAC 100ADC 600VP
Datasheet
M50100TB600 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Sensata | |
| Product Category | Diode Modules | |
| Mounting Style | Screw Mount | |
| Package / Case | M50 | |
| Vr - Reverse Voltage | 600 V | |
| Configuration | Series Connection - 2 Diodes | |
| Vf - Forward Voltage | 1.2 V | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Series | M50 Diode | |
| Packaging | Each | |
| Output Current | 100 A | |