F1892DH600
Discrete Semiconductor Modules 90A 240VAC MODULE SCR/DIODE
Datasheet
F1892DH600 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Sensata | |
| Product Category | Discrete Semiconductor Modules | |
| Product | SCR-Diode Modules | |
| Type | SCR Module | |
| Technology | Si | |
| Vf - Forward Voltage | 1.4 V | |
| Vr - Reverse Voltage | 600 V | |
| Mounting Style | Screw Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Series | F18 | |
| Packaging | Each | |
| Configuration | Series Connection - SCR, Diode | |
| Gate Trigger Current - Igt | 150 mA | |
| Output Current | 90 A | |