PHV-5R4V505-R
Supercapacitors / Ultracapacitors 5F 5.4V EDLC PHV SERIES VERT
Manufacturer:
Mfr Part:
PHV-5R4V505-R
TTI Part:
PHV-5R4V505-R
Similar
ManufacturerEaton
Product CategorySupercapacitors / Ultracapacitors
Capacitance5 F
Voltage Rating DC5.4 VDC
Termination StyleCable
Lead Spacing5.3 mm (0.209 in)
Length21.3 mm
Width11 mm
Life1000 Hour
ESR70 mOhms
Tolerance- 10 %, + 30 %
OrientationVertical
ProductEDLC / Supercaps
Minimum Operating Temperature- 40 C
Maximum Operating Temperature+ 65 C
Height32.5 mm
SeriesPHV
PackagingBulk
Lead Diameter0.6 mm