SRR1005-150M
Power Inductors - SMD 15uH 20% SMD 1005
Datasheet
SRR1005-150M DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Bourns | |
| Product Category | Power Inductors - SMD | |
| Type | Power Inductor | |
| Shielding | Shielded | |
| Inductance | 15 uH | |
| Tolerance | 20 % | |
| Maximum DC Current | 1.7 A | |
| Maximum DC Resistance | 85 mOhms | |
| Saturation Current | 2.1 A | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Q Minimum | 40 | |
| Self Resonant Frequency | 20 MHz | |
| Termination | Standard | |
| Length | 12.7 mm | |
| Width | 10.3 mm | |
| Height | 5.2 mm | |