AC03000002209JACCS
Wirewound Resistors - Through Hole 3watts 22ohms 5% Fusible/Safety Res.
Datasheet
AC03000002209JACCS DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | Wirewound Resistors - Through Hole | |
| Resistance | 22 Ohms | |
| Power Rating | 3 W | |
| Tolerance | 5 % | |
| Termination Style | Axial | |
| Temperature Coefficient | 200 PPM / K | |
| Length | 19 mm | |
| Diameter | 6 mm | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 200 C | |
| Series | AC03-CS | |
| Packaging | Ammo Pack | |
| Application | Energy Meter, LED Driver, White Goods, Power Supplies | |
| Lead Diameter | 0.8 mm | |