KGM03DR50G106MH
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 4V 10uF 0201 X5R 20%
Manufacturer:
Mfr Part:
KGM03DR50G106MH
TTI Part:
KGM03DR50G106MH
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
C0402C106M7PACTU
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKYOCERA AVX
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance10 uF
Voltage Rating DC4 VDC
DielectricX5R
Tolerance20 %
Case Code - in0201
Case Code - mm0603
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Length0.6 mm (0.024 in)
Width0.3 mm (0.012 in)
Height0.55 mm (0.022 in)