KAM03CT70J105KH
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 6.3V 1uF X7T 0201 10 % AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
KAM03CT70J105KH
TTI Part:
KAM03CT70J105KH
Similar
ManufacturerKYOCERA AVX
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance1 uF
Voltage Rating DC6.3 VDC
DielectricX7T
Tolerance10 %
Case Code - in0201
Case Code - mm0603
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length0.6 mm (0.024 in)
Width0.3 mm (0.012 in)
Height0.39 mm (0.015 in)