06031C104KAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 0.1uF X7R 0603 10%
Manufacturer:
Mfr Part:
06031C104KAT2A
TTI Part:
06031C104KAT2A
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
C0603C104K1RACTU
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKYOCERA AVX
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.1 uF
Voltage Rating DC100 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.9 mm (0.035 in)