G6CU-1117P-FD-US DC12 - General Purpose Relays
3 Results
3 Results
Filtered By:ElectromechanicalRelays, Contactors & Solenoids
Download Table
Select how many results you would like to download.
This information is also available using our search API
Product Gallery
Images
Thumbnail view of product
Zoomed view of product
Images are for reference only
See Product Specifications
View Product Details
Part
Availability
Purchasing
RoHS/Lead
Product
Type
Coil Voltage
Relay Contact Form
Contact Current Rating
Contact Termination
Mounting Style
Switching Voltage
Coil Termination
Coil Type
Coil Resistance
Coil Current
Contact Material
Qualification
Series
Length
Width
Height
Packaging
Part # Aliases
Datasheet
Mfr: G6CU-1117P-FD-US DC12
TTI: Not Assigned
Omron Electronics
Availability:
Not Available Online
End of Life
General Purpose Relays Power PCB Relay
Not Available Online
Call
or
View Details
Power Relays
Standard
12 VDC
1 Form A (SPST-NO)
10 A
Solder Pin
Through Hole
250 VAC, 125 VDC
Solder Pin
Latching
720 Ohms
16.7 mA
Silver Alloy (Ag)
G6C
20 mm
15 mm
10 mm