G6B-1114P-US-DC24 - General Purpose Relays
2 Results
2 Results
Filtered By:ElectromechanicalRelays, Contactors & Solenoids
Download Table
Select how many results you would like to download.
This information is also available using our search API
Product Gallery
Images
Thumbnail view of product
Zoomed view of product
Images are for reference only
See Product Specifications
View Product Details
Part
Availability
Purchasing
RoHS/Lead
Product
Type
Coil Voltage
Relay Contact Form
Contact Current Rating
Contact Termination
Mounting Style
Switching Voltage
Coil Termination
Coil Type
Coil Resistance
Coil Current
Contact Material
Qualification
Series
Length
Width
Height
Packaging
Part # Aliases
Datasheet
Mfr: G6B1114PUSDC24
TTI: G6B-1114P-US-DC24
Omron Electronics
Availability:
1,131In Stock
General Purpose Relays Standard SPST-NO 24VDC
1,131In Stock
Tariff May Apply
Please adjust quantity to Min / Mult value
Power Relays
Miniature
24 VDC
1 Form A (SPST-NO)
5 A
Solder Pin
Through Hole
380 VAC, 125 VDC
Solder Pin
Non-Latching
2.88 kOhms
8.3 mA
Silver Alloy (Ag)
G6B
20 mm
10 mm
10 mm
Tray
G6B1114PUSDC24
Datasheet
Mfr: G6B1114PUSDC24
TTI: G6B1114PUSDC24
Omron Electronics
General Purpose Relays 5 AMP 24VDC SPST-NO SEALED
Tariff May Apply
Power Relays
Miniature
24 VDC
1 Form A (SPST-NO)
5 A
Through Hole
125 VDC, 380 VAC
Non-Latching
2.88 kOhms
8.3 mA
Silver Alloy (Ag)
G6B
20 mm
10 mm
10 mm