G5Q-14 DC24 - G5Q - General Purpose Relays
3 Results
3 Results
Filtered By:ElectromechanicalRelays, Contactors & Solenoids
Download Table
Select how many results you would like to download.
This information is also available using our search API
Product Gallery
Images
Thumbnail view of product
Zoomed view of product
Images are for reference only
See Product Specifications
View Product Details
Part
Availability
Purchasing
RoHS/Lead
Product
Type
Coil Voltage
Relay Contact Form
Contact Current Rating
Contact Termination
Mounting Style
Switching Voltage
Coil Termination
Coil Type
Coil Resistance
Coil Current
Contact Material
Qualification
Series
Length
Width
Height
Packaging
Part # Aliases
Datasheet
Mfr: G5Q14DC24
TTI: G5Q-14-DC24
Omron Electronics
Availability:
8,258In Stock
General Purpose Relays Power PCB Relay Sealed SPDT 24VDC
8,258In Stock
Tariff May Apply
Please adjust quantity to Min / Mult value
Power Relays
Miniature
24 VDC
1 Form C (SPDT-NO, NC)
10 A
Solder Pin
Through Hole
277 VAC, 30 VDC
Solder Pin
Non-Latching
1.44 kOhms
16.7 mA
Silver Alloy (Ag)
G5Q
20.3 mm
10.3 mm
15.8 mm
Tray
G5Q-14DC24
G5Q1424DC
G5Q14DC24NC
G5Q14DC24
Datasheet
Mfr: G5Q14DC24
TTI: G5Q14DC24
Omron Electronics
General Purpose Relays 5 AMP 24VDC SPDT SEALED
Tariff May Apply
Power Relays
Miniature
24 VDC
1 Form C (SPDT-NO, NC)
10 A
Through Hole
30 VDC, 277 VAC
Non-Latching
1.44 kOhms
16.7 mA
Silver Alloy (Ag)
G5Q
20.3 mm
10.3 mm
15.8 mm
Tray
Mfr: G5Q-14-EU DC24
TTI: Not Assigned
General Purpose Relays HA PCB POWER
Call to Verify
24 VDC
10 A
277 VAC, 30 VDC
1.44 kOhms
16.7 mA
20.3 mm
10.3 mm
15.8 mm