FTR-K1CK012W - General Purpose Relays
7 Results
7 Results
Filtered By:ElectromechanicalRelays, Contactors & Solenoids
Download Table
Select how many results you would like to download.
This information is also available using our search API
Product Gallery
Images
Thumbnail view of product
Zoomed view of product
Images are for reference only
See Product Specifications
View Product Details
Part
Availability
Purchasing
RoHS/Lead
Product
Type
Coil Voltage
Relay Contact Form
Contact Current Rating
Contact Termination
Mounting Style
Switching Voltage
Coil Termination
Coil Type
Coil Resistance
Coil Current
Contact Material
Qualification
Series
Length
Width
Height
Packaging
Datasheet
Mfr: FTR-K1CK012W
TTI: FTR-K1CK012W
FCL Components
Availability:
0In Stock
General Purpose Relays POWER
0In Stock
Tariff May Apply
Please adjust quantity to Min / Mult value
Power Relays
Standard
12 VDC
1 Form C (SPDT-NO, NC)
16 A
Solder Pin
Through Hole
440 VAC, 300 VDC
Solder Pin
Non-Latching
360 Ohms
Silver Tin Oxide (AgSnO)
FTR-K1
29 mm
12.7 mm
15.7 mm
Tray
Datasheet
Mfr: FTR-K1CK012W-KW
TTI: FTR-K1CK012W-KW
FCL Components
General Purpose Relays 12 VDC, 16A High temp 105dC
Tariff May Apply
Power Relays
Standard
12 VDC
1 Form C (SPDT-NO, NC)
16 A
Through Hole
440 VAC, 300 VDC
Non-Latching
360 Ohms
Silver Tin Oxide (AgSnO)
FTR-K1
29 mm
12.7 mm
15.7 mm
Tray
Mfr: FTR-K1CK012W-MA
TTI: FTR-K1CK012W-MA
General Purpose Relays RELAY, POWER
1 Pole
12 VDC
1 Form C (SPDT-NO)
12 A
440 VAC, 300 VDC
360 Ohms
29.3 mm
13 mm
16 mm