G6AK-274P-ST-US-DC12 - Low Signal Relays - PCB
2 Results
2 Results
Filtered By:ElectromechanicalRelays, Contactors & Solenoids
Download Table
Select how many results you would like to download.
This information is also available using our search API
Product Gallery
Images
Thumbnail view of product
Zoomed view of product
Images are for reference only
See Product Specifications
View Product Details
Part
Availability
Purchasing
RoHS/Lead
Packaging
Product
Type
Coil Voltage
Relay Contact Form
Contact Rating
Contact Current Rating
Maximum Switching Current
Coil Current
Coil Type
Power Consumption
Termination Style
Contact Termination
Isolation
Insertion Loss
Series
Part # Aliases
Datasheet
Mfr: G6AK274PSTUSDC12
TTI: G6AK-274P-ST-US-DC12
Omron Electronics
Availability:
250In Stock
800 On Order
Expected 22-Jun-26
Low Signal Relays - PCB STD DPDT 12VDC Latching
250In Stock
800 On Order
Expected 22-Jun-26
Tariff May Apply
Please adjust quantity to Min / Mult value
Tube
Low Profile Relays
Miniature
12 VDC
2 Form C (DPDT-NO, NC)
600 mA, 1 A, 2 A
2 A
2 A
15 mA
Dual Coil Latching
180 mW