AVC22MS16FE1DT5A04
Pushbutton Switches AVC22M Flat S16 RGB RL 500mm/1x6.
Datasheet
AVC22MS16FE1DT5A04 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Product Category | ||
| Series | AVC22 | |
| Product | Standard Switches | |
| Type | Anti-Vandal | |
| Illuminated | Illuminated | |
| Contact Form | SPST | |
| Mounting Style | Panel Mount | |
| Switch Function | OFF - (ON) | |
| Lamp Type | LED | |
| Illumination Color | Red, Green, Blue | |
| Actuator | Round | |
| Current Rating | 1 A | |
| Voltage Rating DC | 24 VDC | |
| IP Rating | IP68 | |
| Termination Style | Wire Lead | |
| Cap Color | Silver | |
| Actuator Material | Aluminum | |
| Actuator Style | Flush | |
| Diameter | 22 mm | |